testing loudspeakers

CLIO FW 10 na Mac?

Oprogramowanie CLIO FW 10 zostało napisane tylko w wersji dla Windows. Ale czy da się je jednak zainstalować na komputerze Apple, np. laptopie Apple MacBook Air / Pro, czy też większym komputerze stacjonarnym od Apple, jak iMac czy MacPro?

Niedawno dowiedziałem się o takiej możliwości i przetestowałem ją.

CLIO FW 10 na MacBook

Windows musi być, PC niekoniecznie

Dla OS X firma Audiomatica nie opracowała (jeszcze…) swojego oprogramowania. Do uruchomienia CLIO jest więc mimo wszystko potrzebny system Windows. Innego wyjścia nie ma. Oczywiście na komputerze PC uruchomimy CLIO bez żadnych problemów, ale jeśli istnieje potrzeba zainstalowania CLIO na Mac z OS X, to również istnieje taka możliwość, choć wiąże się to z wykonaniem kilku czynności.

Start. Dodatkowa partycja dla Windows 7.

Na nowych i nieco starszych komputerach Mac, czyli tych z procesorami Intel, system Mac OS X umożliwia stworzenie osobnej partycji na dysku twardym, na której można zainstalować Windows. Zatem pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest stworzenie partycji dla Windows.

Do tego celu służy program Asystent Boot Camp (Programy -> Narzędzia).

Po stworzeniu partycji należy na niej zainstalować system Windows 7. Nie będę się tu oczywiście rozwodzić na temat instalacji Boot Camp i Windows 7. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

FireWire i Thunderbolt

Interfejs sprzętowy systemu pomiarowego CLIO FW 10 został wyposażony w 6-pinowe złącze FireWire (IEEE1394) o przepustowości do 400 Mbit/s. Jeszcze do niedawna produkowane modele komputerów Apple MacBook, MacBook Pro, iMac, MacPro miały złącze FireWire 400 lub 800 Mbit/s (a niektóre nadal mają 800) i w takich przypadkach wystarczy skorzystać z tego złącza.

Czyli jeśli komputer jest wyposażony w złącze FireWire 400 (6-pin) to potrzebny będzie zwykły przewód 6/6 pinowy.

FireWire 400

Jeśli natomiast komputer ma złącze 800 (9-pin) to należy się zaopatrzyć w kabel lub przejściówkę 9/6 pin.

FireWire 9-6

Dla posiadaczy nowych komputerów Apple, zwłaszcza laptopów MacBook Air, MacBook Pro Retina, w których brak złącza FireWire, a w jego miejsce mamy nowy port Thunderbolt, również istnieje rozwiązanie. W takim przypadku potrzebujemy:

1. Przejściówkę Thunderbolt -> FireWire 800

Thunderbolt FireWire adapter

2. Kabel FireWire 800/400 (9/6-pin) lub przejściówkę 9/6 oraz kabel 6/6

FireWire 9-6lub Adapter 9/6FireWire 400

 

Windows 7 i Thunderbolt

Thunderbolt został opracowany przez firmę Intel we współpracy z Apple w 2011 roku. Jego możliwości znacznie przewyższają dotychczasowych USB 2.0, FireWire 800 czy nowego USB 3.0.

W wielkim skrócie: Thunderbolt łączy właściwości PCI Express i DisplayPort i jednocześnie umożliwia zasilanie dołączonego urządzenia, osiąga transfer dwukierunkowy do 10 Gb/s. Pierwszymi komputerami wyposażonymi w ten port były laptopy Apple MacBook Pro z 2011 roku, a dzisiaj standardowo wszystkie nowe modele komputerów Apple.

Thunderbolt

Windows 7 potrafi obsłużyć to złącze w komputerach Apple, ale należy pamiętać o tym, by urządzenie było podłączone do Thunderbolta jeszcze przed włączeniem komputera. Jeśli tego nie zrobimy, może się zdarzyć, że Windows nie „zobaczy” naszego urządzenia, w tym interfejsu CLIO FW-01. Czasami wystarczy odłączyć urządzenie i podłączyć je ponownie.

Zasilanie dla interfejsu CLIO FW-01

Złącze FireWire 400 IEEE1394 jest wyposażone w zasilanie 12V, więc jeśli korzystamy z takiego złącza, nie jest potrzebne dodatkowe zasilanie interfejsu CLIO FW-01. Podobnie wygląda sprawa z komputerami z FireWire 800.

Jeśli korzystamy ze złącza Thunderbolt np. w MacBook Air, zasilanie również działa.

Można również skorzystać z dodatkowego zasilacza 12 VDC podłączonego bezpośrednio do FW-01 (gniazdo z tyłu urządzenia) i tak też zrobiłem.

Instalacja oprogramowania CLIO FW 10

Skoro mamy już Windows 7 na komputerze możemy przystąpić do instalacji oprogramowania CLIO na komputerze.

Aby uruchomić Windows 7 na Macu należy przytrzymać klawisz alt podczas włączania komputera i wybrać Windows. Po uruchomieniu systemu wystarczy skorzystać z instrukcji dołączonej do CLIO i postępować według niej, czyli należy zainstalować sterowniki CLIO FW-01, a następnie zainstalować oprogramowanie CLIO.

Oprogramowanie CLIO jest dostarczane na płycie CD-ROM więc w przypadku braku napędu optycznego (np. w nowych laptopach Apple), można zgrać oprogramowanie na innym komputerze na np. pendrive’a i skorzystać z plików instalacyjnych.

Pozostaje jeszcze kalibracja CLIO i można przystąpić do pomiarów.

Boot Camp czy Parallels Desktop?

Program CLIO 10 można również uruchomić w „maszynie wirtualnej” stworzonej w programie Parallels Desktop dla Mac OS X. W tym przypadku uruchamiamy OS X na Mac-u, a Windows 7 jest uruchamiany w okienku programu Parallels Desktop (tak uruchomiony Windows działa zadziwiająco sprawnie i daje jednocześnie dostęp do plików na partycji Mac-a).

Można tutaj wykorzystać instalację Windows wykonaną w Boot Camp, czyli nie jest potrzebny dodatkowy system Windows.

Niestety przy korzystaniu z Parallels Desktop + Windows 7 nie można wykonywać pomiarów CLIO, gdyż tak uruchomiony Windows „nie widzi” urządzeń dołączonych do portu Thunderbolt czy FireWire. Jeśli natomiast uruchomimy Windows 7 w Boot Camp i zapiszemy wyniki pomiarów na dysku, to w Parallels można będzie z nich korzystać i obrabiać dla swoich potrzeb.

 

To wszystko. Miłej zabawy!

, , , ,

  • http://www.testingloudspeakers.com/ testingloudspeakers.com

    Aktualizacja systemu do Mac OS X 10.8.3 wspiera system Windows 8 w Boot Camp, ale jak na razie CLIO FW 10 nie będzie działać w Windows 8 – również na PC. Audiomatica pracuje nad tym 🙂