testing loudspeakers

System pomiarowy CLIO – nieco historii

Historia CLIO

Zapewne większość z osób interesujących się techniką pomiarową audio wie o istnieniu systemu pomiarowego CLIO, oczywiście znacznie mniejsza ilość z niego korzysta.

CLIO jest systemem pomiarowym wykorzystywanym przez profesjonalistów i amatorów. Wyniki pomiarów z CLIO możemy zobaczyć w pismach hobbystycznych i w testach urządzeń audio. Producentem CLIO jest firma Audiomatica z siedzibą we Włoszech.

System zdobył poparcie profesjonalistów i szybko zaczął zdobywać entuzjastów zarówno wśród zawodowych projektantów jak i amatorów. Dzisiaj firma może mówić o wielkim sukcesie, gdyż CLIO jest sprzedawane na całym świecie i jest jednym z najczęściej (jeśli nie nr 1) wykorzystywanych systemów do pomiarów zestawów głośnikowych.

Prześledźmy rozwój CLIO od jego początków.

AES

Pierwszy pokaz CLIO miał miejsce w roku 1991 podczas 90-tej konwencji AES (Audio Engineering Society) w Paryżu.

 

Sukces był był natychmiastowy, zwłaszcza we Włoszech, skąd CLIO pochodzi.

CLIO 1991

 

System CLIO, składający się z oprogramowania w wersji 1.0 oraz karty do komputera PC HR-001, należał do pionierów techniki pomiarowej MLS (Maximum Length Sequence).

CLIO MLS 1991

 

W ciągu najbliższych dwóch lat nastąpił dalszy rozwój oprogramowania CLIO czego efektem było wprowadzenie wersji 2.0. W nowszej wersji postawiono na łatwość obsługi, wprowadzono wygląd okienkowy. Kompletny system do pomiarów elektroakustycznych stał się bardziej dojrzały.

CLIO 1993

 

CLIO 1994

W roku 1994 opracowano nową kartę dźwiękową HR-2000 i wprowadzono nowe oprogramowanie – CLIO 3.0.

Od tej pory CLIO jest już systemem dwukanałowym ze zwiększonym zakresem dynamiki sygnału wejściowego, z 16-bitowym próbkowaniem. Wszystko to pozwoliło firmie Audiomatica wkraczać na rynek międzynarodowy z coraz większym impetem.

 

 

CLIO QC 1996

Liczne kontakty z głównymi producentami doprowadziły do powstania w 1996 roku CLIO QC – specjalistycznego oprogramowania pomiarowego dla linii produkcyjnej zestawów głośnikowych.

 

 

 

W 1997 roku powstało nowe oprogramowanie w wersji 4, które od tej pory jest oferowane w trzech wersjach: Lite, Standard i QC. Oprogramowanie to pozwalało wykonywać profesjonalne pomiary elektroakustyczne (głośniki i elektronika), hałasu, akustyki pomieszczeń i oczywiście kontroli jakości na liniach produkcyjnych.

 

1998 Testing Loudspeakers

W kolejnym roku 1998 ukazała się książka dr Joseph’a D’Appolito pt. „Testing Loudspeakers”. To pierwszy podręcznik tak kompleksowo mówiący o pomiarach głośników i zestawów głośnikowych. CLIO zostało użyte jako referencyjny system pomiarowy dla komputerów PC.

 

 

 

ALMA Member

W roku 1999 producent systemu CLIO, Audiomatica, jako pierwszy spośród firm spoza USA, został zaproszony do prezentacji swojego produktu podczas sympozjum ALMA (American Loudspeakers Manufacturers Association) w Nashville.

 

Następnie wprowadzono elementy uzupełniające systemu, czyli mikrofony, wzmacniacze i akcelerometry.

CLIO 2001

 

2001 CLIOwin

 

W roku 2001, czyli 10 lat od narodzin CLIO, powstało zupełnie nowe oprogramowanie nazwane CLIOwin, które zostało opracowane specjalnie dla systemu Windows.

 

 

 

 

Rok później rozdzielono sprzęt systemu CLIO na dwie części: kartę PCI PB-4281 montowaną wewnątrz komputera PC i zewnętrzny kondycjoner sygnału SC (Signal Conditioner).

2002 CLIO PB-4281 SC

Sprzedaż CLIO zwiększała się coraz bardziej, a w roku 2004 wprowadzono CLIO QCBOX Model 4 – moduł wzmacniacza o mocy 50 W sterowanego z komputera. Dopasowano rozmiar wzmacniacza do istniejącego modułu SC i umożliwiono montaż w 19″ RACK – to kolejny ukłon dla linii produkcyjnych.

rack3d

 

CLIO 6.5

W 2005 r. wprowadzono nowe oprogramowanie CLIO 6.5.

 

 

CLIOwin 7

 

 

Kolejna wersja 7 wprowadzona w 2006 roku to spory krok naprzód w rozwoju oprogramowania CLIO. Od strony wygody użytkowania poprawiono interfejs graficzny, ale jeszcze ważniejszą sprawą było dodanie nowych funkcji pomiarowych jak pomiary parametrów akustycznych, pomiary charakterystyk kierunkowych, zniekształceń oraz Wow&Flutter.

Rok 2007 przynosi zmiany w celu dostosowania sprzętu CLIO do nowych standardów na rynku komputerów PC. Od tej pory sterowanie kondycjonerem SC-02 odbywało się za pomocą portu USB, zamiast RS-232 we wcześniejszych wersjach.

Firma Audiomatica poszła o krok dalej. Wyprodukowano nowy interfejs sprzętowy FW-01 ze złączem FireWire 400 (IEEE1394), które już nie potrzebowało dodatkowej karty dźwiękowej wewnątrz komputera.

FW-01

Nowy interfejs FW-01 wyznaczył nowy standard wśród systemów pomiarowych. Niewielkie wymiary, przenośna konstrukcja wraz z wyjątkowymi cechami pomiarowymi, jak zbalansowane wejścia i wyjścia analogowe, próbkowanie 24bit/192kHz i nowoczesne złącze IEEE1394 FireWire.

 

CLIO & Vista

System operacyjny Microsoft Vista postawił niełatwe zadanie dla programistów, ale inżynierom z Audiomatica udało się w roku 2008 (jako pierwszym) stworzyć oprogramowanie pomiarowe CLIO 8 współpracujące z tym systemem.

 

 

 

Nowy wzmacniacz QCBox 5 sterowany z komputera przez złącze USB (poprzednia wersja przez RS-232) uzupełnił nowoczesny system CLIO.

QCBox 5

 

CLIO 10 wprowadzone do sprzedaży w 2009 roku zawiera kolejne nowości i usprawnienia. Obecna wersja umożliwia wykonywanie niezwykle szerokiego wachlarza pomiarów o profesjonalnej jakości.

CLIO 10

W ciągu lat istnienia CLIO, sprzedano urządzenia do ponad 10000 klientów w 65 krajach.

Produkty firmy Audiomatica można kupić w loudspeakershop.eu.

 

Źródło: materiały Audiomatica