testing loudspeakers

Dziura wokół głośnika. Nie zostawiać!

ATC SCM40Przy okazji przymiarki do wymiany głośnika wysokotonowego w kolumnach ATC SCM40 postanowiłem podzielić się ciekawostką. Chodzi o wpływ dziury wokół głośnika wysokotonowego na charakterystykę, a co za tym idzie, na brzmienie.

Temat nie jest niczym nowym, ale dla osób zainteresowanych wymianą głośnika, może być pomocny. Na niniejszym przykładzie wyraźnie widać jaki jest efekt.

Pokazane charakterystyk dotyczą tutaj głośników średnio- i wysokotonowego. Pomiary zostały wykonane na wysokości głośnika wysokotonowego, z odległości 1m przy napięciu 2.83V.

Stary głośnik

Charakterystyka sumy głośników średnio i wysokotonowego w interesującym nas zakresie (nie jest to ch-ka całej kolumny!) jest dość dobrze wyrównana. Wyraźne podbicie góry 9-12 kHz wynika najprawdopodobniej z zastosowania innego frontu głośnika – tworzy on tubę, która w tym zakresie częstotliwości może dawać znać o sobie. Jest to wyraźnie słyszalne i choć może się podobać, lub nie, to obiektywnie nie jest dobre dla wiernej reprodukcji dźwięku.

ATC SCM40

Stary głośnik to Vifa ze zmienionym frontem. W jego miejsce został wmontowany jeden z Illuminatorów – D3004-602010. Z racji frontu o mniejszej średnicy powstała dziura o głębokości 5 mm i grubości pierścienia 4-5 mm, choć nie mierzyłem jej dokładnie. Przypadek jest więc dość ekstremalny i powinien mieć wpływ na pomiary. I ma wpływ znaczny.

Zamontuj nowy, lepszy głośnik

Wkręcenie nowego głośnika wymaga szeregu czynności w postaci wymontowania głośników, w tym wysokotonowej Vify, która została zamontowana w bardzo ryzykowny sposób. Po odkręceniu pozostałych głośników należy zdemontować front, a w obudowie powiększyć otwór jeśli jest to konieczne – tutaj było.

W fazie prób na razie nie wygląda to pięknie, ale na tym etapie nie w tym rzecz.

D3004-602010

 

Zmierzona charakterystyka w zakresie części średnich i wysokich częstotliwości jest mocno poszarpana, co od razu zwraca uwagę.

Dyfrakcja

Koniecznie wypełnij dziurę

Dla bezinwazyjnego sprawdzenia efektu wystarczy wypełnić dziurę uszczelką, którą zwykle stosuje się między głośnikiem a obudową.

D3004-602010_2

 

Efekt jest natychmiastowy, a wyrównanie dźwięku może być zaskakująco duże.

Dyfrakcja z uszczelka

 

Dla porównania zobaczmy obie charakterystyki na wspólnym wykresie.

Dyfrakcja porownanie

Co dalej

Wniosek jest oczywisty i mam nadzieję, że udało mi się pokazać jak duże znaczenie ma omawiany temat. Takich dziur wokół głośników po prostu nie wolno zostawiać.

Inną sprawą jest jak to zrobić, by rzecz wyglądała estetycznie, ale to już zupełnie inny temat.

W ramach modyfikacji będzie jeszcze kilka zmian w zwrotnicy, jeśli chodzi o wartości elementów z dodatkową poprawą ich jakości, o co te zwrotnice tak zacnej firmy aż się proszą.

,

  • Piotr

    Ciekawi mnie jak bardzo trzeba będzie zmieniać zwrotnice żeby zgrać te dwa głośniki ze sobą.
    I bardzo zastanawiająca jest ta dziura na ok. 4,5khz, może warto zrobić pomiary wszystkich głośników i zobaczyć z czego ona wynika, być można jest ona do skorygowania zmianą elementów w zwrotnicy.